Historia

Historia


Działalność motoryzacyjna w Jeleniej Górze rozpoczyna się w 1945 przez powołanie Klubu  „Automobilklub Polski” w Jeleniej Górze. W 1946 przekształcił się on w „Wrocławski Automobilklub Polski” – delegatura w Jeleniej Górze,a ten stan rzeczy istniał do 1960r.

W 1960 powstaje” Automobilklub Dolnośląski” we Wrocławiu z delegaturą
Jeleniogórską. W chwili powstania klub liczył 28 członków, w roku 1967
było już ich 266. Najsłynniejszą ówcześnie imprezą motoryzacyjną było przeprowadzenie
przez Jeleniogórską delegaturę punktu kontroli przejazdu oraz odprawy celnej, podczas 39 Rajdu Monte Carlo w 1970r. W dowód uznania za sprawną organizację działacze z Jeleniej Góry otrzymali od Książęcego Automobilklubu Monako wyróżnienie-pamiątkowy medal.

27.października 1980r w Jeleniej Górze zostaje zarejestrowany AUTOMOBILKLUB KARKONOSKI a pierwszym Prezesem wybrano Wacława Zaracha. W latach 1981-1986 Automobilklub Karkonoski organizuje i przeprowadza miedzy innymi 25 rajdów popularnych, a także 5 Eliminacji Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Strefy Południowo-Zachodniej Polski. Powstaje też 11 kół terenowych.

W 1986 powstaje sekcja motocyklowa, a rozgrywana tradycyjnie w ramach „ Września Jeleniogórskiego” eliminacja RSMSt.Poł-Zach. Polski zostaje po raz pierwszy umieszczona w kalendarzu imprez PZM jako „ Ogólnopolska”. Na starcie tej imprezy 27. września stanęło 37 załóg polskich, 3 z CSRS oraz 1 z RFN.
Rajdu tego nie ukończył przez wypadnięcie z trasy Sobiesław Zasada, a komandorem ds. sportowych był Józef Kisiel.

Rok 1987 zaowocował przeprowadzonymi po raz pierwszy Eliminacjami Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Start wyścigu był w Kowarach, a meta na Przeł. Okraj. 12 km trasa liczyła 30 zakrętów.
Przez 9 lat Automobilklub Karkonoski przeprowadzał imprezy motoryzacyjne, aż w sezonie 1989-1990 dołączył do krajowej elity w tym sporcie. Za wysokie oceny przeprowadzonego IX Rajdu Karkonoskiego
Klub ukoronowano zleceniem na organizację 6 ostatniej Eliminacji Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski-X Rajd Karkonoski który odbył się w dniach 19-21.10.1990r.

Osiągając coraz lepsze wyniki w organizacji rajdów od 1994r Automobilklub Karkonoski dostąpił zaszczytu organizacji Eliminacji Mistrzostw Europy Kierowców o współczynniku 2 rozgrywanej równolegle z RSMP.
Na uwagę zasługuje także przydzielenie do organizacji dwukrotnie w latach 1987 i 1995 największej imprezy motocyklowej na świecie tzw. Sześciodniówki Motocyklowej „Enduro 87” i” Enduro 95”. W ostatniej imprezie wzięło udział 430 zawodników z 23 państw.

Przeprowadzenie tych wszystkich imprez nie było by możliwe bez dużej rzeszy oddanych członków klubu którzy wielokrotnie poświęcali swój wolny czas i pracowali w pełni społecznie, a nawet dokładali swoje fundusze. Bardzo często w tej działalności biorą udział całe rodziny. W dużym stopniu do osiągnięć organizatorskich przyczynił się region jeleniogórski, który jest miejscem cyklicznych imprez sportowych.
Nasze kręte i wąskie drogi są wręcz stworzone do tego typu imprez sportowych. Automobilklub Karkonoski odgrywa ważną i pożyteczną rolę w życiu publicznym Jeleniej Góry ,posiada znaczący wkład w dynamiczny rozwój sportów motorowych w naszym regionie i Polsce. Automobilklub Karkonoski był i jest reprezentowany na ogólnopolskich imprezach motorowych przez między innymi takich zawodników jak:

w latach wcześniejszych– Kozłowiecki Piotr, Buziuk Andrzej, Budzyń Paweł, Mazurek Robert, Baltyn Robert i inni

lata późniejsze – Skrobot Marek, Maciejewski Maciek, Paluch Tomasz,
Andrysz Marek, Mieszkowski Sławomir, Szterleja Łukasz, Matys Mariusz
Brzozowski Marek, Lisicki Marek, Blat Sławomir, Lechowski Remigiusz,
I oczywiście odnoszący największe sukcesy Gieruszczak Marek.

 Współcześnie – Urbanowicz Arkadiusz  i  Jaros Adam ; Rybacki Rafał i  Bar Gabriela
Jaroszewicz Aleksander  i  Tarapacki Paweł ;Ryznar Łukasz
Włoch Łukasz ;Kaczmarek Lech  i  Juncewicz Michał ; Winczaszek Paweł


Stacja SKP

Podstawowa Stacja Kontroli Pojazdów Automobilklubu Karkonoskiego zaprasza na badania okresowe pojazdów do 3,5t również z instalacja gazową.

Dowiedz się więcej

Fanpage RK

Już dziś odwiedź Fanpage Rajdu Karkonoskiego. Znajdziesz tam najświeższe informacje dla zawodników, kibiców i przedstawicieli mediów.<

Zobacz Fanpage

Kalendarz imprez AK

Zapoznaj się z listą imprez organizowanych przez Automobilklub Karkonoski w tym roku. Nie zabrakło tam imprez rangi Mistrzostw Polski jak i KJSów

Zobacz Kalendarz 2015

O Nas

Automobilklub to pasjonacie motoryzacyjni, których pasją są nie tylko rajdy samochodowe, ale także motoryzacja w jej bardzo szerokim rozumieniu.

Kontakt

Automobilklub Karkonoski
ul. Kolejowa 5a
58-570 Jelenia Góra
Tel.: 75 75 545 59
Email: biuro@ak-karkonoski.com.pl

Bądź na bierząco